ZÁCHRANA BOŽÍCH MUK

SBÍRÁME 51 000 KČ NA OPRAVU
Chci vědět více

Boží muka Vrbice

Boží muka jsou památkou na dobu, kdy lidé krajinou procházeli a žili v ní, kdy znali každý kámen ve svém okolí a svou víru si připomínali na posvátných místech po generace. Nyní stojí boží muka osamocena mezi poli, sotva je stihneme zahlédnout, když projíždíme autem okolo. Málokdo také ví, co to vlastně boží muka jsou.

Chceme obnovit vrbická boží muka, aby se paměť tohoto místa jednoho dne nerozsypala úplně a aby se obnovilo místo, kde se zastavovali poutníci i místní.

Náklady na opravu jsou 51 000 Kč. Děkujeme, že nám pomůžete zachovat pamět tohoto krásného místa. 

Potřebujeme vybrat

Již jsme získali

%

Zbývá

Hotovo!

Vše jsme vybrali dne

11. 12. 2018 v 21 hod

DĚKUJEME

 

Kdo jsme

O opravu božích muk ve Vrbicích se stará spolek Prázdné domy. Jsme parta nadšenců, která soustavně mapuje a hledá prázdné domy, kostely a další objekty. Naším cílem ale není jen prázdné domy najít a popsat jejich stav, ale především usilovat o to, aby opuštěná místa opět ožila. Chceme, aby znovu našla svůj smysl a zájem lidí, kteří kolem nich denně procházejí. Všechny informace o prázdných objektech můžete najít na naší stránce www.prazdnedomy.cz, nebo se můžete rovnou přihlásit na některou z našich prohlídek.

Vesnice Vrbice

Vrbice je malá vesnička v okrese Rakovník.Trvale zde žije pouhých 58 obyvatel. Nachází se v oblasti, která si prožila těžké poválečné časy, jež poznamenaly zdejší krajinu a lidské osudy. Nepřízeň dějin ale život ve Vrbicích neudusila nadobro. Poslední roky se zde naštěstí ujal obnovy společenského života místní spolek, který již úspěšně opravil kapličku na návsi a postupně zvelebuje a oživuje místní kostel Povýšení svatého Kříže. Vytrvalá práce spolku je pro nás zárukou, že o Boží muka budou místní lidé dobře pečovat i po jejich opravě.

Proč chci opravit boží muka

Jmenuji se Petr Zeman a patřím ke spolku Prázdné domy. Vždycky jsem si říkal, že bych se rád podílel na obnově drobných stavbiček, které jsou leckdy v zoufalém stavu rozesety po naší krajině, ale zůstával jsem jen u představ a fantazie.

Po letošních abrahámovinách jsem si řekl, že už není na co čekat a když to nezkusím, tak se to určitě nepovede. A tak jsem tu a žádám vás o vaší pomoc.

Žádám vás, abyste mi pomohli zachránit Boží muka ve Vrbici.

Děkuji Vám. 

P.Z. 

Jak použijeme získané dary

Stabilizace podloží, kamenické práce

Hydrofobní penetrace, výměna kovových prvků

Úpravy okolí božích muk

Vzkazy lidí, kteří projekt již podpořili.

Petr Šobíšek 

dar – 1000 Kč

Stav naší malé architektury v polích a u cest  mne už léta trápí a jsem proto nadšený, když potkám někoho, kdo se nebojí a udělá něco ke zlepšení. Díky

Lucie Mráziková 

dar – výše neuvedena

Díky za vaši iniciativu a zároveň vzkaz pro všechny romantiky a snílky. Má to cenu!

Jan Brejcha

dar – 1000 Kč

Jsou moc pěkná. Potřebují jen citlivější konzervační ošetření. Jsem rád, že se jim věnujete.

Klára Klufová

dar – 1000 Kč

Díky za vaše nápady! Těšíme se na společný výlet za opravenou památkou ☺

Vrbice a Boží muka

Neodpověděli jsme na všechno? Napište nám!

10 + 3 =